Мережки, мереживні сітки




Мережки - це декоративні шви. Вони можуть бути головною частиною узору або відмежовуючою лінією. Мережки відносяться до рахункових швів. Орнаменти, доповнені мережками, відрізняються тонкістю і витонченістю.

       Всі мережки починають з вишивки качалочки. Качалочка - це вертикальний стовпчик, вишитий через одну ниточку тканини, шириною в 3-5 ниток і висотою, необхідною для мережки. Качалочкою закріплюють нитки тканини, які потрібно підрізати і висмикнути для мережки, а також 2 або 3 нитки знизу і зверху висмикнутих ниток мережки, на яких виконують одинарний прутик. Одну качалочку виконують праворуч, біля початку мережки, другу - ліворуч, біля кінця мережки. При вишиванні зразків мережок відстань між качалочками роблять 10 см. Виконуючи качалочки, стібками трохи стягують нитки тканини. У широких мережках спочатку вишивають 1,5-2 см качалочки у висоту, не закріплюючи верхніх країв і в міру необхідності дошивають їх до кінця висоти мережки. Всі ряди мережок виконують справа наліво. Кінці ниток зафіксовують у качалочках з виворотного боку.

Мережки переважно вишивають нитками світлих тонів (білими, блакитними, рожевими) на білій тканині.
На тканинах інших кольорів мережки виконують нитками, близькими за кольором, наприклад на блакитній тканині - білими, сірими, ясно-блакитними.



Мережкою «одинарний прутик» починають виконання всіх мережок.
Цю мережку, як і всі інші, починають з правої сторони виконанням качалочки. Посередині качалочки, відступивши дві нитки знизу і зверху, підрізають і висмикують 3 або 4 нитки тканини. Закріпивши на двох нитках тканини внизу качалочки петлею робочу нитку, праворуч на голку підхоплюють 4 нитки тканини і витягують робочу нитку. Потім повертаються назад і стягують підхоплені нитки тканини. Голку виколюють знову через чотири нитки, але на дві нитки основи нижче. Отримують перший стовпчик прутика. Всі інші стовпчики одинарного прутика у зразку виконують точно так само.


 

 


Мережка «подвійний прутик»
Для зразка мережки "подвійний прутик" виконують качалочки заввишки 0,7 см. Залишивши знизу і зверху по 2 нитки, біля правої качалочки ліворуч, а біля лівої качалочки праворуч підрізають гострими кінцями ножиць нитки тканини. Всі підрізані нитки висмикують. Біля правої качалочки знизу на 2 нитках тканини закріплюють петлею робочу нитку і починають вишивати одинарний прутик. Перший нижній ряд мережки виконують одинарним прутиком, підхоплюючи на голку 4 нитки тканини. Вишиваючи нижню сторону зразка, голку з робочою ниткою виводять на виворітну сторону роботи. Під виворітними стібками лівої качалочки переходять до верхнього краю мережки. Голку з робочою ниткою виводять на лицьову сторону через 2 нитки біля верхнього краю лівої качалочки. Роботу повертають так, щоб ряд виконаного одинарного прутика опинився зверху зразка. І знову справа наліво, підхоплюючи на голку також 4 нитки тканини, вишивають ще один ряд одинарного прутика. Виходить подвійний прутик, в якому між двома рядами одинарного прутика утворюються стовпчики.
 

Мережка «роздільний прутик» 

Для мережки роздільний прутик виконують качалочки у висоту 0,7 см. Так само, як і в попередній мережці, знизу і зверху по 2 або 3 нитки, підрізають і висмикують нитки тканини між качалочками. Знизу витягнутих ниток виконують одинарний прутик, підхоплюючи на голку парну кількість ниток тканини (4, 6). Закінчивши нижній ряд одинарного прутика, голку виводять на виворітну сторону роботи і під нитками лівої качалочки переходять до верхнього краю мережки. Потім робочу нитку виводять на лицьову сторону роботи тканини біля верхнього краю лівої качалочки. Роботу повертають так, щоб ряд виконаного одинарного прутика виявився вгорі зразка. Справа наліво вишивають другий ряд, розділяючи стовпчики нижнього одинарного прутика. На початку ряду на голку підхоплюють половинку першого стовпчика - 2 або 3 нитки тканини і виконують стовпчик одинарного прутика. Потім на голку підхоплюють залишилася половинку першого стовпчика і половинку наступного другого стовпчика і виконують стовпчик одинарного прутика. Кожен наступний стовпчик одинарного прутика вишивають, підхоплюючи на голку половинку попереднього і половинку наступного стовпчика. Отримують зразок мережки роздільний прутик.

Мережка «Схрещений прутик»
Ця мережка характерна для західних областей України. Щоб виконати її, вільні нитки тканини стягують у тонкі стовпчики з трьох-чотирьох ниток, утворюючи мережку «подвійний прутик». Потім закріплюють нитку праворуч на середині мережки і схрещують по два стовпчики. Для цього на голку набирають два сусідніх стовпчики й рухом голки на себе знизу вгору другий стовпчик вивертають за перший. Нитку протягують. 

Мережка «Снопик»
  Ця мережка із центральною ниткою має таку ж саму ширину, як і попередня. Виконують подвійний прутик. Потім закріплюють робочу нитку на середині правої закріпки, беруть на голку три прутика і стягують їх.



Мережка «Лучка одинарна»

Для «одинарної лучки» з тканини висмикують нитки в такій послідовності: дві висмикнути, дві залишити, потім висмикнути ще шість ниток й через дві нитки висмикнути знову дві. На обох крайніх доріжках виконують мережку «подвійний прутик». Після цього закріплюють робочу нитку зліва на середній доріжці і, підхопивши голкою перший стовпчик, обкручують його згори вниз. Потім захоплюють голкою другий стовпчик і також обкручують його, але вже знизу вгору. Третій стовпчик обкручують згори вниз і т.д. Перехід робочої нитки від стовпчика до стовпчика лежить то поверху, то знизу.
 


Мережка «стовпчик» складається з трьох рядів: 1-й вишивають одинарним прутиком; 2-й - стовпчиком, 3-й так само, як і в попередніх мережках, одинарним прутиком. Починають вишивати зразок мережки з качалочок. Знизу качалочки відступають дві нитки, підрізають і висмикують дві нитки тканини. Потім вишивають в першому ряду знизу одинарний прутик. Виконавши його, залишають дві нитки, підрізають і висмикують шість ниток тканини для другого ряду. На надрізаних нитках, біля правої качалочки закріплюють робочу нитку петлею, голку з ниткою робочої виводять по діагоналі у другий ряд  і починають виконувати стовпчик. Голку вколюють між качалочкою і першим стовпчиком прутика і виводять за першим стовпчиком. Робочу нитку простягають і утворюється настил на два стовпчики прутика. Робоча нитка повинна залишатися знизу настилу. Потім голку вколюють зверху настилу і виводять справа наліво за другим стовпчиком прутика. Протягують робочу нитку і утворюється невеликий діагональний стібок зверху настилу, який прикріплює стібок настилу. Над першим знову роблять настил на два стовпчики так само, як перший. Залежно від товщини робочої нитки виконують ще настил так, щоб останній підходив впритул до ниток тканини. Виконавши останній настил стовпчика, голку вколюють поверх цього настилу і виводять по вертикалі вниз за першим настилом. Виконують наступний стовпчик.




Мережка «Ляхівка»
Ця мережка в народній вишивці застосовується і самостійно, і як обмежувальна лінія в орнаментальних смугах.
Для виконання мережки з тканини висмикують нитки в такій послідовності: дві висмикнути, дві залишити, потім висмикнути 6—10 ниток, дві залишити і знову дві висмикнути. Знизу і зверху мережки виконують подвійний прутик. Нитку закріплюють справа знизу і обгортають перших два прутика уздовж ряду, накинувши робочу нитку петлею проти руху стрілки годинника, охоплюють голкою два наступних стовпчики (петля 1—2). Далі захоплюють накидною петлею верхню середню смугу тканини (петля 2—3), перші два стовпчики (петля 3—4) і, підхопивши вже прокладену нитку петлі, виводять голку знову в точку початку роботи. Потім далі обгортають прутик на третьому й четвертому стовпчиках (уже об'єднаних накидною петлею), п'ятому та шостому і знову, виконуючи накидну петлю, стягують у пучок наступні чотири стовпчики.






Мережка з настилом
Мережка з настилом виконується поетапно. Спочатку виконується качалочка. Як і в попередніх мережках знизу і зверху мережки виконується подвійний прутик. Орнамент мережки складається з п’яти рядів. Перед виконанням настилу ми обкручуємо стовпчики в кожному ряді – закріплюємо сітку. Настил виконують за малюнком «штопальним швом», тобто під час робочого ходу голки один стовпчик набирають на голку, другий — під голку. Під час зворотного руху стовпчик, який був на голці, буде під голкою, і навпаки. Кожний новий ряд настилу притискають до попереднього, внаслідок чого утворюється щільна ребриста поверхня.
 
 
 
 
 
 
 

Мережка «Шабак»
Мережкою «Шабак» виконують геометричні візерунки. Вона відрізняється від попередніх мережок тим, що виконується яскравими, контрастними кольорами: червоним, жовтим, зеленим, чорним, білим, а також прийомом виконання настилу. Зразок мережки «шабак» складається з шести рядів. Всі ряди мережки виконують справа наліво. Щоб вийшли дірочки, настилами трохи стягують стовпчики прутика. Кінці робочих ниток закріплюють у качалочках з виворітного боку або по вертикалі стовпчиків у настилах з виворітного боку. Перш ніж почати мережку «шабак», визначають її необхідну ширину. Збільшуючи або зменшуючи кількість настилів у ряді візерунка, можна вишити різну по ширині мережку. Знизу і зверху качалочек, відступивши по дві нитки, підрізають і висмикують 2 нитки тканини, на яких виконують подвійний прутик. Потім висмикують нитки всій середній частині мережки для виконання візерунка.
Візерунок мережки починають виконувати біля правої качалочки ниткою червоного кольору. Робочу нитку закріплюють петлею на третьому стовпчику прутика ліворуч від правої качалочки. Потім голку вколюють між другим і третім стовпчиком прутика і виводять зліва направо за другим стовпчиком прутика. Знову голку вколюють між першим і другим стовпчиком прутика і виводять справа наліво за другим стовпчиком прутика. Так по черзі, виколюючи голку зліва направо за другим стовпчиком прутика і справа наліво за другим стовпчиком прутика, виконують настил згідно орнаменту. Потрібно рахувати кількість зроблених настилів, щоб всі елементи узору були однаковими. Виконуючи настили, трохи стягують нитки тканини.

 
 
 
 
 
 
 
 



«Мережка-сновка»
 З тканини висмикують 20-25 ниток і виконують подвійний прутик. Потім першу робочу нитку закріплюють на тканині посередині мережки і стягують докупи по 4 прутика як в мережці «снопик» (так чергуючи до кінця мережки). Наступний ряд на перших чотирьох прутиках піднімають нитку трохи вгору і стягують по два прутика, наступні чотири прутика знову стягують разом посередині і так до кінця ряду, проходячи два рази знизу і зверху. Четвертий і п’ятий ряди нитку піднімають ще вище і стягують спочатку один прутик, потім два і знову один, наступні чотири прутика знову стягують до центру. Так вишивають п’ять рядів, з кожним рядом відступаючи від центру, там де 4 прутика і стягуючи в центрі, наступні 4 прутики. Після цього накручують сновку на стягнутих 4 прутиках, починаючи від центру по колу, протягуючи робочу нитку то над нитками мережки, то під ними.
 
 
 
 








 

2 комментария:

  1. Дуже гарно виглядає,і описано покроково

    ОтветитьУдалить
  2. Треба було постаратись так детально описати способи вишивки і проілюструвати власноруч зробленими фото. Моя повага.
    До іншої теми, пропоную вам обмінятись постійними посиланнями на блоги на відповідній сторінці "посилання": https://musicvsfilms.blogspot.com/p/link-exchange.html

    ОтветитьУдалить